پروژه‌های مرمتی کشور به صورت مشارکتی اجرا می‌شود | آذر خبر اردبیل
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ آبان - ۱۳۹۸  
true
false

1398060717334816218238844 - پروژه‌های مرمتی کشور به صورت مشارکتی اجرا می‌شود

محمد حسن طالبیان بعد از ظهر امروز در چهارمین گردهمایی هموندان سازمان های غیر دولتی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: تعداد پروژه‌های مشارکتی حتی رو به افزایش است و معتقد به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی هستیم.

وی به محدودیت‌های مالی بخش دولتی و ضرورت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: به عنوان مثل در پایگاه‌های ملی و جهانی با محدودیت مالی مواجه هستیم و در هفته چندین بار به برنامه وبودجه مراجعه داریم تا این مشکل حل و فصل شود.

معاون وزارت میراث فرهنگی ‌به فعالیت ۱۲۰ پایگاه میراثی در کشور اشاره کرد و گفت: در راستای صیانت از مواریث فرهنگی کشور ثبت ملی آثار با جدیت دنبال می‌شود و محدودیتی در این خصوص نداریم.

طالبیان تصریح کرد: در بخش ثبت جهانی آثار نیز با توجه به محدودیت سهمیه‌ها پرونده‌های مشترک با سایر کشورها در اولویت است؛ به عنوان مثال خلیج فارس تا بوکان مورد تاکید است اما محدودیت‌هایی نیز داریم.

وی با اشاره به ضرورت آموزش و توانمندسازی استان‌ها در حوزه میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: لازم است تشکل‌های مردم نهاد نیز این موضوع را با جدیت دنبال کرده و مشارکت کنند.

معاون وزارت میراث فرهنگی ‌در خصوص اختصاص بناهای تاریخی به تشکل های مردم نهاد گفت: این موضوع با محدودیت‌های قانونی مواجه است و لازم است طرح جامعی نوشته شده و بسترهای قانونی فراهم شود.

طالبیان از مشارکت و حضور سمن‌ها در کمیته‌های فنی استقبال کرد و افزود: ما منعی در مشورت گیری و استفاده از ظرفیت فکری و اجرایی تشکل‌ها نداریم.

وی همچنین به موضوع مطرح شده ساماندهی بازارهای تاریخی اشاره و اظهار کرد: در تمامی بازارهای تاریخی مشکلات مشابهی داریم و لازم است طرح جامع ساماندهی بازارها تعریف شده و سازمان‌های مردم نهاد نیز مشارکت جدی داشته باشند.

معاون میراث فرهنگی به قوانین بالادستی در حوزه میراث فرهنگی نیز اشاره و تصریح کرد: قوانین میراث فرهنگی و تمامی حرائم و ضوابط بالادستی است؛ اگر جایی شکایت می کنیم به همین دلیل است.

مدیرکل امور موزه‌های کشور نیز در این جلسه گفت: ما نیازمند رفع فقر فرهنگی در جوامع هستیم و همه انجمن‌ها باید برای فقرزدایی فرهنگی فعالیت کنند.

محمدرضا کارگر به ضرورت تغییر نگاه مردم به میراث فرهنگی تاکید کرد و گفت: هر قدر بتوانیم نگاه به میراث فرهنگی را تغییر دهیم موفق‌تر هستیم.

وی همچنین به ضرورت مشارکت مردم تاکید و تصریح کرد: لازم است پروژه‌هایی که مردم می‌خواهند و علاقه‌مند به آن هستند اجرا شود و در غیر این صورت موفق نیستیم

مدیرکل امور موزه های کشور اظهار کرد: تاکید دیگر ما راه اندازی موزه‌ها است و در یک هفته مجوز موزه صادر می‌شود که هر تشکلی تمایل به اجرا داشته باشد آماده حمایت هستیم.

کارگر با بیان اینکه امروز موزه‌ها می‌توانند هزینه خود را تامین کنند، تصریح کرد: راه اندازی موزه‌ها مورد حمایت است.

وی همچنین تصریح کرد: به جز نظارت مردم بر عملکرد دولت و تمامی ارکان جامعه راه توسعه پایدار امکان پذیر نیست واین مسیر تنها راهی است که جوامع می‌شناسند و به آن عمل می‌کنند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true